Haberler

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Başkent'te Elazığ Günleri"nde Konuştu

04 Ekim 2017 15:38
TBMM Başkanı İsmail Kahraman,

8 Ekim tarihine kadar sürecek Ankara'daki Elazığ Tanıtım Günleri başladı. Tanıtım Günlerinin açılışını TBMM Başkanı İsmail Kahraman gerçekleştirdi.

 

 

 

 

Başkent Ankara'daki Elazığ Tanıtım Günleri'nin açılış programı gerçekleştirildi. Açılışı TBMM Başkanı İsmail Kahraman yaptı.

Açılış törenine TBMM Başkanı Kahraman'ın yanı sıra Bakanlar, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Ak Parti Elazığ Milletvekilleri, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İlçe Belediye Başkanları, İlçe Kaymakamları, Bürokratlar, STK Başkanları, Mahalle Muhtarları ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış programında ilk olarak konuşan Elazığ Kültür Derneği Başkanı Prof. Dr. Haşim Çakırbay, gerçekleştirilen tanıtım günlerine hoş geldiniz diyerek, “Yeni teknolojiler önemli gelişmelere sebep olmuştur. Bu teknolojilere ulaşan milletler kendi kültürlerini korurken ulaşamayanlar kaybolmuştur. Mayası insan olan, vatan millet devlet aşkı olan Elazığlılar; bilgi toplumuna olan değişime en üst seviyede ulaşıyor.  Daha ötesi bilim hayatında aldığınız role sahip bu teknolojileri üst seviyede kullanıp adaletsizce iş yapanlar var. Adaletle yoğrulmuş bilim ve teknoloji ile uğraşan, kendi kültürünü koruyan toplum temennisi ile hepinizi selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Elazığ Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar ise yaptığı konuşmada, kültür ve sanatın bir şehrin ruhu olduğunu vurguladı ve şunları söyledi: “Ruh yoksa şehir anlamsızlaşır. Gelişme sadece ekonomik parametrelerle ölçülmez. Çoğu zaman gelişme çıtasını kültür yükseltir. Bir şehrin gelişme dinamitleri kültür sermayeleridir. Size kültürümüzü unutturmayacağız. Burada sadece tarımsal ürünlerimiz, mutfağımızı tanıtmayacağız özellikle tarımımızı, kültür zenginliğimizi sanatımızla sunacağız. Kültür ve sanat zenginliğimiz olan müziğimizi unutturmayacağız. Müziğimizi doya doya dinletmeye çalışacağız. Bu günleri Harput senfonisi konseriyle taçlandıracağız. Bu konsere herkesi davet ediyorum. Hoşça vakit geçirmenizi diliyorum.”

İnsanın kendini tanıtmasının ve ifade etmesinin ne kadar zor olduğunu dile getiren Çağlar, “Bu etkinlik boyunca bu özel şehri tanımanız için gerekli ilgiyi göstermenizi rica ediyorum. Bu insanların sevildiğini biliyoruz. Bu insanları tanıdıkça seveceğinizi biliyorum. İnsanlığın ortak mirasına aday Harput’un UNESCO’ya aday olması için uğraşırken eşsiz kültürünü ve Elazığ’ı ikinci kez Ankaralılara tanıtmaya çalışacağız” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan ise yaptığı konuşmada, “Gakkoşlar diyarı Elazığ’ın en sıcak samimi duyguları ile sizleri selamlıyorum” dedi ve “Elazığ, kadim kültürel birikime, zengin bir folklore sahip olan; kale, cami, kilise, hamamlarıyla kent kimliği olan bir şehridir. Elazığ, tarihin her döneminde milli manevi değerleri öne çıkmıştır. Elazığ, 1970’li yıllardan beri 5 yıllık kalkınma planlarında ve cazibe merkezleri içerisinde olması ile dikkat çekmiştir. Elazığ tarihi değerleri, Keban barajı, Hazar gölü, Üniversitesi, Sivil Hava Limanı, Organize sanayi bölgeleri, Teknokenti ile cazibe merkezi konumunu sürdürmüştür. 23 ili kapsayan cazibe merkezleri programında yer almıştır. Teşvik yasası kapsamında da en fazla desteğin sağlandığı 6. Bölgede yer almaktadır. Ülkemizin, dünyanın her yerinde ilimizin insanı sevilmektedir ve insanımıza güven duyulmaktadır” diye konuştu.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise yaptığı açıklamada, Elazığ’ın; Elazığ’da yaşayanlarla ve Elazığ dışında yaşayanlarla bir güç olduğunu belirtti. Yanılmaz, düsturlarının Elazığ’ın bütün zenginliklerini Ankara’da sergilemek olduğunu ifade etti. Yanılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Bugün Ankara’da Elazığ’ın güzelliklerini, tarihini, Harput’u, Sivrice gölünü, bir numaralı mermerini, Alacakaya’daki ters lalesini, Arıcağ’ı, Kapalıçarşılarını, Karakoçan’ı, kadim medeniyeti ile Palu’yu göreceğiz. Elazığ’ın kültürü, sanatı var. En önemlisi vatan, millet, bayrak sevgisi ile Şehit Fethi Sekin’in cesareti ile taçlanan Elazığlıları burada göreceğiz. Sağ olun, var olun” diye konuştu.

AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı ise, Ankara ve Elazığ arasında gönül köprüsü kurulduğunu belirterek “Bunun için emek veren valimize, belediye başkanımıza, derneklerimize, vakfımıza teşekkür ediyorum. Yoğun bir katılım var. Elazığ’dan gelenlere Ankara’daki Elazığlılara katılımı için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ise, Elazığ’ın benzersiz doğa güzellikleri, zengin derin tarihi, sanatı mimari dokusu, tasavvufu, yaşam biçimi ile Türkiye’de müstesna bir şehri olduğunu kaydetti.

Kaldırım konuşmasında şunları söyledi: “Elazığ’a bütün alanlarda tarihi, camileri, evleri, hamamları, çeşmeleri, eğik minaresi atlastan bir desen gibi nakış nakış işlenmiştir. Elazığ Anadolu’nun kalesidi. Aziz şehrimiz kültürü, sanatı, edebiyatı, tarihi ile muhteşem bir medeniyet kentidir. Elazığ’ımızda Mevlana’nın dokusunu görüyoruz. İlimiz ekonomi, su ürünleri, turizm yönünden atılım yapmaktadır. Kamusal alanını tamamlamıştır. İkinci OSB’si ile besi organize sanayisi ile Anadolu’da katkı sağlayacak. Yer altı zenginlerimiz katkı sağlıyor ama bizim en büyük değerimiz insanımız, Gakkoş’umuzdur. Çok kıymetli insanlar yetişmiştir. Elazığ çok önemli bir kültür şehridir. Türküler, ilahiler, kasideler şehridir. Elazığ 15 Temmuz’da salaları ile dik durmuştur.” Vali Kaldırım sözlerini okuduğu bir mani ile sonlandırdı. Kaldırım şu maniyi okudu: “Çıran çayda yansın Elazığ, Azizlere diyar, cihana tâçsın Elazığ, Anadolu'nun bağrında sönmeyen bir ocak, Işığınla cihan aydınlansın Elazığ.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş ise yaptığı konuşmada, Elazığ tanıtım günlerine katkısı olan herkesi tebrik etti. Ataş, Elazığ’ın sanat adamı, siyaset adamı, bürokratlar, akademisyenler yetiştirmiş bir şehir olduğunu ifade etti.

Ataş sözlerine şöyle devam etti: “Bende çocukluğumun ve gençliğimin bir bölümünü Elazığ’da geçirdim. 15 yıldır milletvekilliği yapan biriyim. Hayatımın şekillendiği zamanı Elazığ’da geçirdiğim için çok mutluyum. Elazığ gerçekten Doğu’da önemli merkezlerinden bir tanesi. Şu anda görüyoruz ki hak ettiği yerde değil Elazığ’ı hak ettiği yere çıkaracağız. Elazığ’ın her alandan getirdiği ürünlerle, Elazığ’ı tanıyacaksınız.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise, Ankara’ya Elazığ’ı taşıyan herkese teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı: “El Aziz doğuda bir kültür şehridir. Harput’u, tarihi ile doğuya damga vurmuş bir şehirdir. Gerek Elazığlılar gerek Elazığ sevdalıları, herkesin Elazığ’a gidip orayı yerinde görmeleri için ikna edelim. Elazığ mutfağından mermerine, Keban barajından, Harput’una birçok değere sahiptir. 2023 hedefleri yolunda yürüyen bir şehridir. Elazığ’ın kalkınmasına destek olacağız. Sulama projeleri ile Elazığ’ımız daha güçlü ve kalkınmış bir ilimiz olarak yürüyecek.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman da, “Elazığlıyım deyince izah isterler” diyerek konuşmasına başladı ve şöyle devam etti: “El Aziz’de kaldığım sürece İzzet Paşa’da yaşıyordum. O ne insanlıktı, misafirperverlikti; yakinen bunu gördüm. Karabük’te büyüdüm ama ben rahatlıkla Elazığlıyım diyebilirim. Elazığ 4 bin yıllık kadim bir yerdir. Elazığ uzun yıllar Harput adını kullandı. Elazığ Azık ülkesi olsun dediler ve adı El Azık oldu. Resmi kayıtlarda da Türk Dil Kurumu olmaz diyor ve en sonunda El Aziz oluyor.

 

 

 

  

 

203 kez okundu.
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yorum Yaz
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Yorumunuz
Doğrulama Kodu

Yorumlar
NEFİS ÇİĞ KÖFTE