Haberler

Yeni Torba Yasa yola çıktı

15 Eylül 2017 12:15
Yeni Torba Yasa yola çıktı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Torba yasa düzenlemesinin teknik çalışmalarını da bitirip gelecek hafta Meclis'e sevk etmeyi planlıyoruz" dedi.

 

 

 

 

 

Maliye Balanı Naci Ağbal, bakanlık olarak çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören kanun tasarısı sunduklarını belirterek, "Yatırımı, üretimi, istihdamı ve çeşitli sosyal kesimleri ilgilendiren çok sayıda önemli düzenleme var. Bu torba yasa düzenlemesinin teknik çalışmalarını da bitirip tahmin ediyorum gelecek hafta Meclis'e sevk edeceğiz" dedi.

Torba tasarıda vergi dairelerinde işleri kolaylaştıracak düzenlemelerin yanı sıra Çalışma Bakanlığı'nın iş hayatına dair düzenlemelerinin de olacağını belirten Ağbal, "Emlak vergisi değerleriyle ilgili bir düzenleme çalışması yapıyoruz. Yetiştirebilirsek onu da bu torba yasa içerisinde yapacağız" diye konuştu.

Torba yasanın sadece Maliye Bakanlığı'nı ilgilendiren düzenlemelerle gelmeyeceğini belirten Ağbal, şöyle devam etti:

"Bizim açımızdan özellikle vergi kanununda vatandaşların vergi daireleriyle olan işlemleri kolaylaştıracak siteme gidiyoruz. Mükelleflerin yükümlülüklerini azaltıyoruz. Vergiye uyumu sağlayacak bir takım düzenlemeler getiriyoruz. Hükümet olarak önümüzdeki günlerde kapsamlı bir açıklama yapacağız. Vergi daireleri gidilen bir yer olmaktan çıkacak, evinizden ofisinizden ödeyeceksiniz.

Özellikle Hazine taşınmazlarının kullanımına ilişkin olarak çok farklı sektörleri ilgilendiren kolaylaştırıcı hükümler getiriyoruz. Emlak Vergisi düzenlemesiyle ilgili bir çalışma yapıyoruz. Yaşanan artışlara karşı vatandaşın isyanını görüyoruz. Astronomik artışlar tedirginlik oluşturuyor. Hükümet olarak bu soruna neşter vuruyoruz." 

Ağbal, bugün açıklanan işsizlik verilerini de değerlendirdi. Ağbal, "İşgücü verileri, ekonomideki canlanmayı teyit eden ve aslında ikinci yarı büyümesiyle de paralel bir gösterge. Bir milyon insana iş ve aş ürettik. Bugün Avrupa’nın tamamında yaratılan istihdama bakıldığında, Türkiye sürekli istihdam üreten bir ülke. 2009 yılından beri istihdamını arttıran neredeyse tek ülkeyiz" diye konuştu.

Ağustos ayı bütçe gerçekleşmelerini de paylaşan Ağbal, ağustos ayında bütçenin 874 milyon lira açık verdiğini söyledi. "2018 yılında da bütçe açığını bu yıla benzer seviyede tutmak için yoğun gayretimiz var" diyen Ağbal, şöyle konuştu: "Bunun için ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız. Kamu harcamalarına önümüzdeki yıl başta cari harcamalar olmak üzere önemli sınırlamalar getiriyoruz. Vatandaşa 'tasarruf et' diyoruz, devlet de tasarruf edecek. Makine-ekipman, kırtasiye alımlarından tutun da bütün hizmet alımlarına kadar çok kapsamlı tasarruf içeren önlemleri inşallah 2018 yılı bütçesinde getireceğiz."

Ağbal, İstanbul'un finans merkezi olabilmesi için bazı aşamaların geçilmesi gerektiğine işaret ederek, "Küresel bir finans merkezi olmak için finansal çerçeveleri düzenleyen birçok yasa var, bunların düzenlenmesi gerekiyor. Bunun için müstakil bir kanun tasarısı hazırlayıp Meclise getirmeyi planlıyoruz. Bir ülkenin küresel finans merkezi olması için bu piyasalarda nitelikli insan gücü de olması lazım. Küçük adımlarla İstanbul’u finans merkezi yapamayız" dedi.

Ağbal, "Bu konuda belli bir hazırlığımız var. Ancak bütçe hazırlığına girdik. 2019 bütçesi üzerine çalışıyoruz. Ocak ayından sonra bu konuları gündeme getireceğiz" dedi.

 

 

 

 

 

383 kez okundu.
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yorum Yaz
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Yorumunuz
Doğrulama Kodu

Yorumlar
NEFİS ÇİĞ KÖFTE