Haberler

Elazığ'da 2700 Yıllık Tarihi Eser Tesadüfen Bulundu

03 Mayıs 2016 14:38
Elazığ'da 2700 Yıllık Tarihi Eser Tesadüfen Bulundu

Elazığ'ın Harput mahallesinde tesadüfen 2700 yıllık Roma dönemine ait rölyef bulundu.

 

 

 

 

 

Elazığ'ın tarihi beldelerinden Harput Mahallesi Nevruz ormanlarında Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin teras çalışmaları sırasında tesadüfen 2700 yıllık Romadönemine ait rölyef bulundu.

ÜSTÜNDEKİLERİ GÖRÜNCE MÜZE MÜDÜRLÜĞÜNE HABER VERDİLER

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi'nde Nevruz ormanları alanında Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin ağaçlandırma çalışmaları sırasında bir taş bulundu. Taşın üzerinde resimler olduğunu gören işçiler, müze müdürlüğüne haber verdi. Güvenlik güçlerinin çevre güvenliğini aldığı bölgede Fırat Üniversitesi öğretim görevlileri ile birlikte yaptıkları incelemelerde sonucu taşın Roma dönemine ait rölyef olduğu öğrenildi.

MÜZEYE GÖTÜRÜLÜP BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPILACAK

 

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Arslantaş, bulunan bu tarihi eserin yöre açısından büyük öneme sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Orman Bölge Müdürlüğü'nün ağaçlandırma projesi kapsamında yapılan çalışmalarda bir tarihi eser çıktığı, rölyef çıktığı haberini aldık. O yüzden buraya geldik. Burada tabi çevremize baktığımız zaman tarihi eserlerin bolca olduğu bir alan olduğu için buranın korumaya alınması, çıkan eserlerin müze tarafından korumaya alınması amacıyla burada şu anda bir çalışma yapılıyor. Çıkan eser müzeye götürüldükten sonra orada restoratörler çalışacak, ondan sonra üzerinde bilimsel çalışmalar yapılacak. Yöre tarihine ciddi katkılar sunacağını düşünüyoruz. Şu anda bu eser hakkında konuşmak için biraz erken. Çevredeki diğer izlere de bakalım. Ama eski çağlara ait olduğu kesin yani. Bu eserin bulunması tamamen tesadüf. Orman aracının çalışması esnasında bulunmuş bir şey. Tabi kenarında mezar sandukası kırıkları falan da çıktı. Burası Harput'un eski yerleşim yeri olarak kullanıldığı için buranın tamamının da belki ciddi anlamda araştırılıp ileride sit alanı olarak koruma altına alınması icap edecektir ama ilk olarak çıkan bu eserin buradan müzeye götürülmesi ve koruma altına alınması ve araştırmacıların üzerinde yeterince çalışması gerekiyor."

DETAYLI AÇIKLAMA YAPILACAK

Roma dönemine ait rölyef, müze müdürlüğü ekipleri tarafından titiz bir çalışma ile ElazığMüze Müdürlüğü'ne götürüldü. Konu ile ilgili detaylı açıklamanın yapılacak incelemelerin ardından yapılacağı öğrenildi.

1123 kez okundu.
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yorum Yaz
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Yorumunuz
Doğrulama Kodu

Yorumlar
NEFİS ÇİĞ KÖFTE